Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Porucha sluchu

Zbyněk 23.11.2020
Dobrý den,
v únoru jsem prodělal CMP. Odhaleno až zpětně v dubnu. Mám to štěstí, že mě to jenom lehce štrejchlo. Navenek vypadám zdravě, nemám žádnou poruchu co se týká hybnosti končetin, řeči, zraku. Pouze trpím občasnými závratěmi a asi mi to nějak pohlo psychikou. Nejvíce mám zasaženo sluchové centrum. Nerozpoznám jednotlivé tóny. Na celkovém vyšetření sluchu jsem byl, vše OK. Podle mě laicky je to tak, že všechny zvuky se mi dostanou do mozku, ale odumřelo mi centrum rozeznávání tónů. Takhle to navenek vypadá jako že nemám žádné následky. Ale mě do hlavy nikdo nevidí, nikdo si nedokáže představit, pokud si tím sám neprošel, co mi to dělá. Veškeré zvuky, vrznutí dveří, zaštěkání psa v dálce, řeč blízkých, hudba, prostě sakum prdum vše slyším v jednom tónu. Kvůli tomu mám neustálý hukot v hlavě, nemohu poslouchat hudbu, což byl můj největší koníček. Když hledám, zda by to šlo nějak rozcvičit, tak odpovědi nenacházím. Jsou různé cviky na rozhýbání končetin, na rozmluvení apod. Ale nikde žádné informace, jak znovu rozcvičit sluch. Mám na vás tedy dotaz, jestli jste s tím náhodou nepřišel nějak do styku a zda mám šanci, aby mi mozek nějak přepnul neurony tak, abych opět rozeznal jednotlivé tóny. Popř. jak na to :-) Jinak to co děláte, je strašně záslužné. Děkuji za nás za všechny.
Krejčí Zbyněk

Psycholog

Tereza 11.11.2020
Dobrý den, moc děkuji za osvětu ohledně nutnosti psychologické péče po mozkové příhodě. Bylo by nutné aby toto poskytovali už nemocnice. Je mi 32 a před 3lety jsem prodělala krvácení do mozku, museli mi hlavu otevřít a odoperovat pozkozenou část. Zároveň jsem byla 3tydny po porodu a nikdo neřešil psychologickou stránku věci. Půl roku jsem žila přesvědčena že mohu zničeno nic zemřít, po prodlení mnoha úzkostných ataků jsem si našla psychologa sama ( placeného) a dnes je mi o hodně lip. Kdyby to jen trochu šlo, měl by mít každý nárok na takovou péči. Proč to zdravotnictví automaticky nenabízí?

Re: Psycholog

Honza 13.11.2020
Dobrý den Terezo,
já měl mozkovou příhodu v r. 2013. Tehdy mi v nemocnici byla poskytnuta. V liberecké nemocnici. S paní psycholožkou jsme o tom mluvili, nabídli mi i nějaká antidepresiva, ty jsem odmítl. Zvládl jsem to bez nich. Sezení jsme měli asi 2. Víc nebylo potřeba.

Re: Psycholog - odpověď nejen Tereze

dr. Lukáš 15.11.2020
Hezký den a děkuji za příspěvek.
Při jakékoliv příležitosti, která se vyskytne, upozorňuji a volám po tom, aby byl psycholog přítomen od prvních chvil nemoci. Pozor ale na zásadní rozdíl - "KLINICKÝ PSYCHOLOG" a "PSYCHOLOG". My potřebujeme především toho klinického.
Dokud je člověk zdravý, ledacos zvládne. Ale i v té době by mohl psycholog pomoci.
Ve chvíli, kdy se dostane do podobného zdravotního průšvihu, jakým cévní mozková příhoda rozhodně je, se POMOC PSYCHOLOGA stává nutností. Člověk na to určitě nestačí sám. Psycholog má zkušenosti. Co považuji za hodně důležité - pomoc psychologa nebo psychiatra není rozhodně žádným projevem slabosti!
Psychologická péče by neměla v základním portfoliu chybět. V každé nemocnici by měl být alespoň jeden psycholog (domnívám se, že to tak snad je). Nabízení této péče ale bohužel souvisí s celospolečenským postojem, o kterém jsem se zmínil o několik řádků dřív.
"Přece nejsem psychouš", "Já žádnou pomoc nepotřebuju", "To zvládnu sám", . . . a další prohlášení je možné slyšet nejen od "chlapáků".
Opakuji: PSYCHOLOGICKÁ POMOC NENÍ PROJEVEM SLABOSTI.
Cévní mozková příhoda dovede způsobit v životě dokonalý zmatek, velice často se dosavadní svět "zhroutí". V tu chvíli je NUTNÁ pomoc někoho, kdo se v tom lépe zorientuje a může vám pomoci i co dál.
Je smutné, že mnoho psychologů a logopedů se přesunulo do privátních služeb a jejich dostupnost je tak velmi omezená.
MUDr. Václav Lukáš

Spasticita

Jakub 28.10.2020
Dobrý den, je nějaký trik jak překonat spasticitu ? Na noze se m iprojevuje spastickou distonií , kdy se noha při odlehčení staví do nepčirozené podoby a je obtížné správně došlápnout, naětěstí jsou to jen krátké (cca týden) epizody, které poté odezní. Na ruce se mi spasticita projevuje nemožností otevřít pěst, někdy se dokonce prsty pohybují opačně než chci.

Re: Spasticita

dr. Lukáš 03.11.2020
Dobrý den Jakube.
Spasticita je poměrně častou a nepříjemnou komplikací nejen po CMP ("mrtvici"), ale i po jakémkoliv poškození mozku, třeba úrazem. Podle zkušenosti vím, že ani v tomto případě žádný kouzelný trik nefunguje.
Pouze trpělivost (časem se zmírňuje) a pravidelná péče.
Příčina totiž leží právě v samotném mozku a nervových drahách, podílících se na schopnosti pohybovat se.
Jako nejúčinnější je intenzivní pravidelná fyzioterapeutická práce- masáž příslušného svalu a jeho "protahování" v opačném směru, než je křeč. Toto obecné doporučení je třeba pochopitelně přizpůsobit konkrétní situaci (např. než se budete snažit došlápnout, tak co nejvíc "natáhnout- uvolnit" sval, který má tendenci jít do křeče). ("Sportovní rozcvičování" je vlastně nástrojem proti křeči. Ta má sice jinou příčinu, ale cílem je také co největší uvolnění svalu).
Obraťte se na fyzioterapeuta. Určitě Vám poradí.
MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

Re: Re: Spasticita

Jakub 08.11.2020
Myslíte, že pomůže funkční elektrostimulace ?

Re: Re: Re: Spasticita

dr. Lukáš 15.11.2020
NE.
Použití elektrostimulace spasticitu může jedině zvýšit.

Zlepšení paměti

Radek 22.09.2020
Dobrý den, happy neuron musím jen pochválit, z hruba po 5 měsících po cmp
jsem to moc neuměl, dnes 15 měsíců po cmp stálým trénováním jsem dosáhl mého rekordu 845 bodů, vše se stále zlepšuje, přichází postupně, je to náročný a nelehký boj s mrtvicí. zdravím všechny Radek.

Re: Zlepšení paměti

dr. Lukáš 03.11.2020
Moc Vás zdravím Radku.
Vaše zkušenost a "REKORD" jsou úžasné.
Já, když jsem začínal, byl jsem podprůměrný - někde na 450 (pro ty, kteří nevědí, tak průměr odpovídající populace /vzdělání, věk/ je v tomto PC programu 500 bodů) a po čtyřech měsících jsem se dostal asi na 700. Vašich 845 je fakt hodně dobré - i zdravý člověk by měl co dělat.
Nejdůležitější je ale zkušenost, že PRAVIDELNÝM CVIČENÍM se může člověk hodně zlepšit. MUSÍ CHTÍT A MUSÍ VYTRVAT. Rehabilitace po mrtvici se počítá (bohužel) na týdny. Spíše měsíce a roky.
Držím palce všem bojovníkům.
MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz
Záznamy: 1 - 10 ze 632
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

         ŠANCE

      

Kontakt

Václav LUKÁŠ, MUDr. Praha 12 +420775415424 dr@pomrtvici.cz