Otázky a odpovědi

Ptejte se na cokoliv, budu-li znát, odpovím ihned, ostatní zkusím zodpovědět co nejdříve

Prožitek mám z "OBOU BŘEHŮ".

václav

Zachování soukromí, anonymita pro ostatní

Mohu se ptát i na citlivější problémy?

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji Vám za velký zájem, který svědčí o tom, že i přes internet nabitý informacemi, je mnoho hledajících svou odpověď - radu a hlavně člověka. Člověka, který Vás vyslechne, měl i má podobný problém a je ochoten se Vám věnovat. Nemocného nezajímá, jak se choroba jmenuje, jaké má číslo ve statistice,

ALE CO MÁ DĚLAT, JAK TO CO NEJLÉPE ZVLÁDNOUT.

Těším se na další dotazy (zatím zvládám).

václav

Je to pravda, nebo je to jinak?

Tento příspěvek považuji za podstatný a proto ho dávám sem, kde si ho přečte více lidí.

Je to mnohokrát opakovaná nepravda. Člověk umí víc.
Opět jsem slyšel v jednom rozhlasovém rozhovoru na téma rehabilitace po cévní mozkové příhodě - mrtvici, že, "pokud se něco nezlepší do jednoho roku, naděje na pozdější zlepšení je velmi malá".

NENÍ TO PRAVDA!
Naopak. Pokud člověk vytrvá, cvičí pravidelně a neztrácí naději, tak zlepšení můžete pozorovat i po více letech. Vím to podle sebe, ale i ze zkušenosti jiných pacientů. Tzv. prorůstání a hledání nových nervových spojení může trvat (a většinou trvá) hodně dlouho.
   I zcela zdravému člověku trvá třeba i několik let, než nějakou dovednost vypiluje pravidelným tréninkem. (sport, hraní na hudební nástroj, ...). Nebo snad znáte někoho, kdo by se stal mistrem ve svém oboru ze dne na den.
   Pravda je, že mozek člověka po mrtvici je znevýhodněn a rehabilitace je obtížnější.

MUDr. Václav Lukáš, dr@pomrtvici.cz

 

Sdělujte si i vlastní pocity, nebo se ptejte i ostatních

Virtuální realita

Jakub 09.03.2021
Dobrý den, vymyslel jsem s kamarádem takový projekt pro postižené
na způsob zrcadlové metody. Bude to spočívat v pozorováníkamarádova běhu pomocí 3D brýlí z jeho pohledu. Tento stream chceme zdarma nabídnout i ostatním zájemcům, stačí jim jen smartphone a adaptér za cca 500 Kč. Myslíte, že by tomohlo být přínosné ?

Re: Virtuální realita

dr. Lukáš 25.03.2021
Hezký den Jakube.
Skvělé, že něco vymýšlíte pro druhé.
Zkuste se obrátit na ČVUT FEL, kde se různými přístroji pro lékařské využití zabývají - https://www.fs.cvut.cz/zajemci-o-studium/formy-studia/navazujici-magisterske-programy/strojni-inzenyrstvi/biomechanika-a-lekarske-pristroje/

MUDr. Václav Lukáš

Re: Virtuální realita

Jakub 29.03.2021
Dobrý den, o tom už jsem uvažoval, mám ještě námět na projekt rehabilitační rukavice, který by někdo mohl dotáhnout do finální podoby například v rámci diplomové práce. ČVUT jsem vystudoval, takže bych i věděl, na koho se obrátit. Tehdy jsem si říkal, že při studiu je tolik stresu, že mě z toho musí klepnout pepka a ta mrcha si na mě počkala až budu v klidu doma.

Re: Re: Virtuální realita

dr. Lukáš 08.05.2021
Hezký den.
Jestli jste na ČVUT studoval, tak určitě víte lépe, jak se v jednotlivých fakultách (?) zorientovat. Ta, co myslím, se myslím zabývá "bioinženýrstvím". A dělají dobré věci.
MUDr. Václav Lukáš

citlivost prstů, porucha čití

Radek 09.03.2021
Dobrý den, prosím o radu jestli se napraví porucha čití a citlivosti prstů po cmp, jsem po cmp, rozsah pohybu postižené ruky mám dobrý,chybí ta citlovost, stále není zpětná vazba jakým tlakem ruku svírám, kelímek s jogurtem rozmáčknu, ruku a prsty se stále snažím zapojovat, přijde náprava ?, prožil jste to někdo ? po cmp jsem skoro 2 roky.

Re: citlivost prstů, porucha čití

Jakub 09.03.2021
Buďte rád, že ho alespoň rozmáčknete. Pro spoustu postižených je to nedostižný cíl.

Re: Re: citlivost prstů, porucha čití

Radek 11.03.2021
Dobrý den Kubo, byla taky doba kdy jsem nezvedl ruku nad hlavu, když mi následně na rehabilitaci v nemocnici udělali značku na zdi a doporučili 100 krát za den dotknout, svého času jsem dělal 500 zvednutí ruky ke značce denně. stále makám dnes udělám i 20 kliků. je to těžký boj. s mrtvicí. zdravím Radek.

Re: Re: Re: citlivost prstů, porucha čití

Jakub 14.03.2021
Hezký den, já bych sice taky jogurt rozmáčkl, ale nedokážu otevřít ruku. Na trénování citu je možné vyrobit pomůcku s různými povrchy.

Re: citlivost prstů, porucha čití

MUDr. Václav Lukáš 25.03.2021
Hezký den přeji.
Mrtvice je opravdu "mrcha zákeřná", která po sobě zanechává spoušť.
Jak říká Kuba, buďte rád, že jste schopen kelímek rozmáčknout. Porucha citlivosti je hodně nepříjemná, ale překonatelná. Poruchy citlivosti se časem pozvolna zlepšují a člověk si na "jiné žití" zvyká, přizpůsobuje se.
Chce to vydržet. Dva roky jsou u mrtvice poměrně krátká doba. Jsem po mrtvici 12 let, tak to vím.
MUDr. Václav Lukáš

Re: Re: citlivost prstů, porucha čití

Jakub 29.03.2021
Porucha čití se nazývá hypestezie popř hemihypestezie pokud je jen na jedné polovině těla. Naproti tomu existuje i hyperstezie, tedy přehnaná citlivost kdy člověk i obyčejný dotyk vnímá jako ránu kladivem. Podle zkušeností ostatních trvalo mnohdy až 10 let než se cit začal vracet.
Záznamy: 1 - 10 ze 659
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Václav LUKÁŠ, MUDr. Praha 12 +420775415424 dr@pomrtvici.cz